Wiercenie w metalu przy użyciu obrabiarki CNC

Obrabiarki sterowane numerycznie są obecnie bardzo popularne. Precyzyjna obróbka co do mikrometru znajduje zapotrzebowanie praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Jakie możliwości stwarza nam obrabiarka CNC podczas wiercenia w metalu?

CNC

Wiercenie przy użyciu obrabiarki sterowanej numerycznie z jednej strony jest skomplikowane, ale z drugiej – jest dużo łatwiej zrobić to dokładniej. Największe pole do popisu stwarza używanie frezarki wieloosiowej. Oczywiście również można użyć do walcowatych materiałów tokarki, ale tutaj zazwyczaj jest tylko możliwość wiercenia przez środek osi przedmiotu obrabianego.

Uzbrojenie maszyny

Na początku trzeba dobrać odpowiednie wiertło do wybranej średnicy. Jest w czym przebierać w https://phuabc.com.pl/wiertla-do-metalu : wiertło do metalu z powłoką tytanową, wiertło ze stali szybko tnącej czy wiertło HSS-E z dodatkiem stopowym kobaltu. Różnią się one ceną, przeznaczeniem i wytrzymałością. Wybrane narzędzie montuje się w maszynie i wprowadza jego parametry do oprogramowania.

Programowanie

W czasie pisania programu można zaprogramować różne parametry: dokładną prędkość skrawania (która może zmieniać się w trakcie), użycie chłodziwa, posuw czy precyzyjne co do mikrona współrzędne, po których wiertło ma wykonywać swoją pracę.

Leave a Reply