Ściski narożnikowe i taśmowe

Ściski stolarskie bez żadnego wątpienia są jednymi z najbardziej przydatnych narzędzi przy pracach z drewnem i wieloma innymi materiałami. Porządny ścisk powinien umożliwić generowanie bardzo dużej siły nacisku, która jest największą gwarancją stabilnej obróbki. Na półkach sklepowych można spotkać bardzo wiele różnych rodzajów ścisków stolarskich, które mają zupełnie inne zastosowanie.

Ściski narożnikowe

Nowoczesne ściski narożnikowe, jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane są powszechnie do łączenia narożników oraz wielu specjalistycznych połączeń w kształcie litery “T”. W ściskach narożnikowych najczęściej stosowany jest prosty w działaniu mechanizm śrubowy, który zapewnia precyzję oraz trwałość połączenia. Najlepsze jakościowo ściski stolarskie narożnikowe wykonane są z bardzo trwałego i jednocześnie lekkiego stopu aluminium. W każdym profesjonalnym warsztacie stolarskim powinien znajdować się ścisk narożnikowy, który jest niezbędny przy wielu pracach.

Ściski stolarskie taśmowe

Ściski taśmowe wykorzystywane są do jednoczesnego łączenia wielu różnych elementów. Taśmowe ściski wykorzystywane są na przykład do łączenia skrzyń, ram obrazów czy ram luster. W przypadku ścisków taśmowych nacisk wywierany jest zawsze poprzez zaciśnięcie specjalnej taśmy nylonowej. Ściski taśmowe wykorzystywane są najczęściej do pracy z drewnem, a dokładniej mówiąc do łączenia klejem dwóch różnych drewnianych elementów.

Leave a Reply