Rodzaje tynków mineralnych

Tynk mineralny posiada bardzo ciekawe zastosowania. Stosuje się go do robienia dekoracyjnych wypraw tynkarskich. Poza samym upiększeniem budynku wyprawa mineralna ma na celu także chronić elewację. Takie materiały reprezentują grupę tynków cienkowarstwowych. Produkt ten świetnie sprawdzi się na ocieplanych ścianach oraz fasadach.

Charakterystyka mineralnej zaprawy tynkarskiej

Tynk mineralny (z Budujmy.eu) jest to produkt, który wykorzystywany jest zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Skład tego materiału opiera się na spoiwie wapiennym oraz cementowym. Możemy go kupić formie suchej mieszanki, która umieszczona jest przeważnie w 25-kilogramowym worku. Tego typu mieszanka zawiera w sobie składniki tj. wapień, perlit czy kwarc. Często skład zależeć będzie od producenta oraz wybranego rodzaju tynku mineralnego. Najczęściej zaprawy są białe i szare. Warto podkreślić, że zaprawy tynkarskie to produkty cienkowarstwowe. Dzięki temu nadają się świetnie do wykańczania ocieplanych elewacji.

Podstawowe rodzaje

Bardzo popularną odmianą jest tynk mineralny baranek. Materiał cechuje się tym, że jest bardzo łatwy w fakturowania oraz malowaniu, a do tego świetnie przywierać będzie do podłoża – dzieje się tak w szczególności dzięki specjalnej zaprawie mineralno-polimerowej. Tego typu tynk cechuje się także tym, że jest odporny na wszelkie mikropęknięcia. Jest to produkt zewnętrzny oraz wewnętrzny, co oznacza, że można go stosować w budynku i na dworze. Występuje w formie suchej mieszanki, którą trzeba rozrobić z wodą. Po procesie schnięcia najczęściej jest szary lub biały.

Sporym uznaniem cieszą się także tynki mineralne typu kornik. Można śmiało je nakładać na zaprawy silikatowe, cementowo-wapienne, betonowe, a także gipsowe. W zależności od granulacji kruszywa, tynk będzie mniej bądź bardziej wyrazisty.