Projekt domu parterowego: o czym pamiętać?

Domy parterowe nowoczesne cieszą się rosnącą popularnością wśród Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego: choć posiadanie użytkowego piętra jest doceniane przez wiele osób, to ma również sporo wad, między innymi konieczność częstego noszenia przedmiotów po schodach. Jak stworzyć nowoczesne wnętrze bez piętra?

Nowoczesny dom parterowy projekt – o czym pamiętać?

Przede wszystkim – o rozkładzie pomieszczeń. Warto wziąć pod uwagę, że w przeciwieństwie do domów piętrowych, w parterówkach nie mamy możliwości rozdzielenia przestrzeni, którą pokazujemy gościom od tej domowej – sypialnianej. Dlatego też dobrym pomysłem może być na przykład rozdzielenie ich choćby częściami – to jest zlokalizowanie toalety dla gości, salonu i jadalni w jednej części domu, a sypialni rodzinnych – w drugim końcu korytarza.

W ten sposób zachowamy choć część prywatności, bez konieczności nerwowego chowania bielizny nocnej, gdy do domu wchodzą goście.

Nowoczesna parterówka – ile osób pomieści?

W zależności od całkowitej powierzchni użytkowej, dom parterowy może pomieścić nawet do 5 czy 6 mieszkańców. Warto jednak mieć na uwadze, że im więcej osób – tym mniejsze będą poszczególne pokoje lub zaistnieje konieczność ich dzielenia z drugą osobą.

Wydaje się, że średnich rozmiarów dom parterowy, uwzględniający kuchnię, łazienkę połączoną z toaletą oraz pokój dzienny z fragmentem jadalnym może pomieścić komfortowo około 4 osób – w tym parę mieszkającą wspólnie oraz dwie osoby (na przykład dzieci) posiadających odrębne pokoje. Większa liczba osób już na etapie projektowania domu może oznaczać konieczność stworzenia niewielkich pokojów lub nawet powiększenia całego domu dla zapewnienia komfortowych warunków każdemu mieszkańcowi. Nowoczesne domy parterowe (www) mogą być bardzo komfortowe – wystarczy jedynie odpowiednio je rozplanować.