prąd budowlany

Prąd budowlany – czym jest?

Własny dom jest marzeniem wielu z nas. Żeby jednakże jego wybudowanie mogło się zacząć, niezbędny będzie prąd – bez zaopatrzenia placu budowy w energię elektryczną nie można przecież wykonać większości spośród prac. Warto zatem wcześniej przemyśleć kwestię zawarcia umowy z dostawcą i wyboru taryfy dobranej do potrzeb wybranego przedsięwzięcia. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć, czym jest prąd budowlany i jak ustala się jego moc.

Prąd budowlany – jaka jest jego definicja? 

Prąd budowlany jest taryfą energii elektrycznej, którą sprzedają dostawcy na okres budowy domu jednorodzinnego albo innego typu inwestycji celem zrealizowania odpowiednich prac budowlanych i montażowych. 

Rynek energetyczny, oferuje nam obecnie wiele możliwości zasilenia budowanych sprzętów. Spełnianie warunków technicznych przyłączenia energii, będzie niezbędne celem uzyskania stosownego pozwolenia na budowę. O tym, aby na budowie mieć dostęp do energii elektrycznej, powinniśmy pomyśleć na etapie zakupu projektu domu. W takim celu ustalmy z dostawcą warunki, jak i sposób dostarczania prądu zgodnie ze swoimi potrzebami. 

Osobna taryfa dla prądu budowlanego stanowi skutek zakazu dla zasilania placu budowy za pomocą prądu stałego, który przeznaczony jest dla domowych gospodarstw. Budowa winna czerpać energię z tymczasowego przyłącza. Jeżeli jednakże zdecydujemy się na dalsze korzystanie z usług świadczonych przez wybranego dostawcę po tym, jak zakończymy budowę, warto będzie zainwestować w docelowe przyłącze, z którego w niedalekiej przyszłości zasilany będzie nasz dom. 

Prąd budowlany – jak ustalić jego moc? 

prąd budowlany

W czasie podpisywania umowy z wybranym dostawcą, trzeba określić dokładne warunki dostarczania energii elektrycznej i ocenić jej umowną móc, która zależeć będzie od paru kwestii: 

  • wykorzystania prądu przez budowlańców,
  • pracujących urządzeń elektrycznych i maszyn,
  • technologii danej budowy. 

Najlepiej, jeśli skonsultujemy takie kwestie z elektrykiem – na ogół podczas budowy zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie większe z uwagi na używanie wielu sprzętów.