Podkłady tynkarskie w pigułce

Każdy z etapów ocieplenia ścian zewnętrznych jest istotny i nie może zostać pominięty. Tylko prawidłowo zainstalowany system termoizolacji pozwala cieszyć się komfortem wewnątrz budynku i realnie przekłada się na oszczędności na ogrzewaniu. Pominięcie któregokolwiek etapu (zatapiania siatki zbrojącej czy gruntowania przed tynkowaniem) może mieć negatywne dla elewacji konsekwencje w przyszłości.

Jednym z etapów prawidłowo wykonanego ocieplenia budynku jest gruntowanie przed tynkowaniem. To etap najprostszy w całym procesie termomodernizacji i nie wymagający udziału wykwalifikowanych fachowców.

Podkład tynkarski – najważniejsze informacje

Grunt pod tynk (https://budujmy.eu/pl/menu/grunty-pod-tynk-965.html) jest mieszaniną wodnych dyspersji polimerowych i silikonowych czy akrylowych, mączki kwarcowej, wypełniaczy mineralnych i środków modyfikujących. Ma konsystencję mleczka z drobnym piaskiem. Najczęściej jest barwy białej, lecz barwiony jest na mieszalniku pod kolor tynku, co jest niezwykle istotne w trakcie samego już tynkowania. Aplikuje się go za pomocą wałka malarskiego lub grubego pędzla zwanego ławkowcem.

Jaką rolę w systemie ocieplenia budynku pełni podkład?

Podkłady tynkarskie spełniają wiele ważnych funkcji i posiadają wiele ważnych właściwości, które sprawiają, że elewacja jest nie tylko estetyczna, ale również trwała.

Główne cechy tego produktu:
• Dzięki obecności piasku kwarcowego ułatwiają nakładanie tynków
• Wzmacniają podłoże, redukują jego pylistość i ujednolicają chłonność
• Zabezpieczają zagruntowaną ścianę przed szkodliwym działaniem wilgoci
• Ograniczają efekt przebijania koloru podłoża przez strukturę tynku

Czy kolor gruntu pod tynk ma znaczenie?

Podkład pod tynk powinien być zawsze zgodny z kolorem tynku. Daje to gwarancję estetycznego wyglądu wtedy, gdy na elewacji są przetarcia powstałe na skutek nieprawidłowego wykonawstwa lub w tzw. trudnych miejscach, gdzie trudno wyprowadzić idealną strukturę. Zbieżność koloru gruntu i tynku jest szczególnie istotna, jeśli masa tynkarska jest ciemna.