Na co zwracać uwagę wybierając nożyce do blachy?

Wybierając porządne nożyce do blachy warto zwracać szczególną uwagę na bardzo wiele różnych elementów, dzięki czemu znacząco zwiększy się szanse na zakup porządnego sprzętu, który sprawnie będzie służyć przez wiele długich lat użytkowania.

Twardość ostrza

W pierwszej kolejności należy zwracać szczególną uwagę na twardość ostrza. W dzisiejszych czasach zdecydowanie największą popularnością cieszą się hartowane indukcyjnie ostrza z wytrzymałej stali HSS, które mają twardość do 65 HRC. W chwili obecnej jest to zdecydowanie najtwardszy materiał dostępny na rynku, który wykorzystywany jest do produkcji profesjonalnych nożyc do blachy. W Polsce nożyce do blachy bardzo często wykonane są również ze stali specjalnej 61 HRC, albo ze stali stopowej 59 HRC. Na półkach sklepowych spotkać można także nowoczesne nożyce do blachy ze stali narzędziowej 56 HRC. Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami stali, na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bardzo niewielkie, ale po kilkunastu cięciach, różnica będzie już bardzo widoczna.

Pokrycie zwiększające twardość

W przypadku nożyc do blach pamiętać należy także o dodatkowych pokryciach, które zwiększają twardość. Oprócz skomplikowanego procesu hartowania indukcyjnego na twardość ostrzy olbrzymi wpływ ma także pokrycie ich wieloma różnorodnymi substancjami. W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszą się na przykład noże do blachy, które pokryte są azotkiem tytanu.

Dodaj komentarz