Malowanie betonu. Jak wybrać farbę na beton na ściany i posadzki?

Beton jest wytrzymałym, trwałym materiałem o wszechstronnym zastosowaniu. Wykończone nimi ściany i posadzki cechują się trwałością i odpornością na liczne zagrożenia. Aby nadać mu dodatkową ochronę, a przy tym estetyczny wygląd, można wykończyć go specjalnymi farbami do betonu. Co wybrać?

Czym pomalować beton?

Do betonu, podobnie jak do innych nawierzchni, konieczne jest wybranie odpowiedniego rodzaju farby.

Należy wtedy wziąć pod uwagę miejsce, które ma być pomalowane – farby do betonu mogą być używane na zewnątrz oraz do wnętrz. Również istotne są czynniki, na które narażona będzie malowana nawierzchnia, na przykład intensywność ruchu, wilgoć, środki chemiczne.

Rodzaje farb do betonu:

  • Farby akrylowe i akrylowo-silikonowe – dają wytrzymałe powłoki odporne na warunki atmosferyczne. Farby te są też niewrażliwe na kontakt z wodą i zmywalne. Polecane na beton na ścianie oraz na posadzki o niskim i umiarkowanym ruchu.
  • Farby uretanowo-alkidowe, alkidowe – tworzą trwałe, odporne powłoki, nadają się do miejsc o intensywnym ruchu.
  • Farby kauczukowe – polecane jako farba do betonu na zewnątrz oraz do wnętrz. Dają elastyczne, odporne na wiele czynników powłoki.
  • Farby poliuretanowe – odporne na ścieranie, wilgoć, czynniki pogodowe, dobrze przylegają do nawierzchni, do zastosowań profesjonalnych.

Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu nawierzchni

Żeby malowanie betonu mogło zapewnić najlepszy rezultat, czyli stworzona powłoka była trwała i wytrzymała, konieczne jest właściwe przygotowanie nawierzchni.

Beton powinien być malowany przy jak najniższej wilgotności – gdy nawierzchnia ma podwyższony poziom wilgoci lub jest świeża, zaleca się zaczekać lub wybrać specjalistyczny system podkładowo-nawierzchniowy.

Również konieczne jest właściwe oczyszczenie nawierzchni, naprawa ewentualnych usterek, a także wykonanie gruntowania. Tak przygotowany beton jest gotowy do malowania.

Więcej: sklep Budujmy eu