Jak zagruntować ściany przed malowaniem?

Malowanie ścian pozwala odświeżyć pomieszczenia oraz sprawia, że znowu w domu panuje przyjemna, estetyczna atmosfera. Niezależnie czy nakładamy tynk, gładź czy powłokę malarską zawsze pojawia się kwestia przyczepności do podłoża. Farby są wykonywane w taki sposób, aby dobrze się wiązały z podłożem. Nie zawsze jednak działa to tak, jak powinno. Co wtedy należy zrobić?

Gruntowanie podłoża przed nałożeniem powłoki malarskiej

Gruntowanie sprawia, że związanie farby ze ścianą jest znacznie mocniejsze i trwalsze. Pozwala na eliminację pylistości i znacznie redukuje porowatość. Gruntowanie ścian polega na nałożeniu jednej warstwy gruntu. Należy pamiętać o tym, aby nie dociskać wałka zbyt mocno, gdyż w ten sposób doprowadzimy do powstania smug i zacieków, które mogą być widoczne po nałożeniu finalnej powłoki malarskiej.

Podstawowe zasady nakładania gruntu

Jeżeli podłoże jest zatłuszczone lub słabo związane, to nie ma sensu nakładać gruntu, gdyż tak uzyskane podłoże nie będzie trwałe. Ponadto, pomimo że producenci zalecają czasem nakładanie gruntu metodą natryskową, to praktycy wiedzą, że nie jest to metoda skuteczna. Jeżeli zdecydowaliśmy się na użycie gruntu z wypełniaczem, to należy pamiętać o nieustannym mieszaniu składników, gdyż wypełniacz opada na dno. Grunt można rozmieszać z wodą, daje te dobre efekty. Najczęściej stosuje się proporcje 1:2 lub 1:3 (na jedną porcję gruntu, 2 lub 3 porcje wody).

Może się zdarzyć, w wyjątkowych przypadkach, że zgodnie z instrukcją producenta, grunt do ścian wymaga nałożenia dwóch warstw – przejdź. W zależności od produktu i konkretnego przypadku warstwy nakłada się albo wg zasady „mokre na mokre” albo należy odczekać do wyschnięcia pierwszej warstwy.

Grunt kładzie się zarówno na starych jak i nowych tynkach. W przypadku tynków nowych, należy odczekać aż tynki w zupełności wyschną. Warto wiedzieć, że grunt kładzie się również w pewnych przypadkach na podkład podłogowy.