Domy na niewielkiej działce – jak budować?

Niewielka działka może przysporzyć sporych problemów już na etapie projektowania domu, szczególnie jeśli jest nieustawna. Na szczęście, projekty małych domów z garażem często rozprawiają się nawet z bardzo nietypowymi kształtami działki, oferując rozmaite rozwiązania.

Dla dużej rodziny: mały dom z garażem i piętrem

W przypadku niewielkich działek, najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się postawienie domu piętrowego. Jeśli ma w nim mieszkać kilka osób i chcemy zapewnić choć niedużą przestrzeń prywatną dla każdej z nich – konieczne jest wydzielenie pomieszczeń w górnej części domu.

W przypadku niewielkiego domu może się okazać, że lepszą decyzją jest zastosowanie płaskiego dachu. Pozwala on zniwelować skosy, które zabierają część przestrzeni użytkowej w domu. Niewielkie domy muszą być bardzo funkcjonalne ze względu na oferowaną powierzchnię.

Pary: niewielki dom parterowy

Jeśli w domu planujecie mieszkać we dwójkę lub maksymalnie w trójkę, wystarczający może okazać się budynek parterowy. Sprawdzi się on szczególnie dobrze, jeśli nie lubicie chodzić po schodach lub gdy jedna z osób jest niepełnosprawna. Dostosowanie budynku do specjalnych potrzeb jest w takiej sytuacji dużo łatwiejsze, gdy jest on parterowy.

Małe domy z garażem posiadają zazwyczaj stanowisko na jeden samochód. Jeśli potrzebujecie, aby pomieścił dwa auta, poszukajcie odpowiedniego projektu lub sprawdźcie, czy istnieją gotowe projekty uwzględniające takie rozwiązanie. Pamiętaj jednak:

  • większy garaż oznacza zmniejszenie powierzchni użytkowej,
  • drugi pojazd można zaparkować na podjeździe.

Jaki materiał na dom?

Dzięki dostępnym obecnie metodom impregnacji poszczególnych elementów budynków, zastosowanie drewna jako budulca wcale nie musi oznaczać konieczności renowacji po kilku latach.

Jeśli podobają Ci się domy z bali drewnianych, wystarczy wybrać w tym zakresie odpowiedni projekt. Nade wszystko pamiętaj, aby wygląd i układ domu odpowiadał Tobie – nie innym.

Źródło: Domywstylu