Czym różnią się od siebie produkty z tej samej kategorii chemii budowlanej?

Chemia budowlana to bardzo szerokie pojęcie. Mieszczą się pod nim gotowe środki, suche mieszanki i materiały powłokowe. To ogromny wybór produktów i szeroki asortyment, który powinien mieć każdy sklep z chemią. Czym mogą różnić się od siebie produkty z tej samej kategorii? Jak wybrać te najbardziej dopasowane do potrzeb?

Zastosowanie

Produkty typu farby lub lakiery, które można kupić w chemia sklep mają ściśle określone przeznaczenie – zobacz https://budujmy.eu/pl/menu/chemia-budowlana-914.html. Służą one do pokrywania konkretnych powierzchni w konkretnych warunkach. Inne farby używane są do drewna, inne do metalu, a jeszcze inne do ścian. Inne farby można użyć we wnętrzach, a inne na dworze, bo są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Podobnie jest z klejami – innych użyjemy do klejenia płytek, innych do drewna, innych do tekstyliów itd. Przykłady można mnożyć właściwie bez końca. Z tego powodu trzeba upewnić się, że wybrany produkt można stosować tak, jak tego właśnie potrzebujemy. Koniecznie trzeba zwracać uwagę na:

  • zastosowanie – do jakich materiałów,
  • kolor,
  • przeznaczenie – na zewnątrz i wewnątrz.

Wydajność

Bardzo ważne jest też sprawdzanie wydajności produktu. Jeśli mamy do pomalowania 10 metrów kwadratowych, to nie ma potrzeby kupowania wiadra farby, która wystarczyłaby na pokrycie 50 metrów. Nadmiar najprawdopodobniej się zmarnuje, więc jest po prostu stratą pieniędzy. Oczywiście równie nieprzyjemną sytuacją jest, gdy produktu jest zbyt mało. W takim wypadku należy dokupywać następne jego opakowania, co zajmuje czas i wiąże się z kosztami transportu. W niektórych przypadkach może okazać się, że następne opakowanie:

  • ma odrobinę inny odcień, ponieważ pochodzi z innej serii,
  • ma krótszy okres przydatności, ponieważ zostało wyprodukowane później.

Może się też okazać, że w danym momencie akurat ten konkretny produkt nie jest dostępny i by kontynuować pracę, należy wybrać produkt od innego producenta.